Vegetačné je naša oblasť pomerne jednotvárna. Leží v stredokarpatskej lesnej oblasti s prevládajúcimi smrečinami. Smrek (Picea excelsa) tu tvorí na pohorí miestami súvislé čisté zárasty. Medzi nimi sa hojne nachádza jedľa (Abies alba). Jedľa v tomto kraji kryje 15-20 % plochy lesov, smrek 75-80 %. Z ostatných ihličnatých stromov stretneme sa s červeným smrekom (Larix europaes), pravda len sporadicky. Darí sa mu najmä na stranách vystavených vetrom.
Prirodzené listnaté stromy sú zriedkavé ako prímešok ihličnatých. Prenikajú sem z východokarpatskej oblasti. Z nich je zastúpený na prvom mieste buk (Fagus silvatica), prenikajúci sem v malých enklávach z údolia hornej Torysy, kde sa hojnejšie vyskytuje. Jeho rozšírenie viaže sa podobne ako v Cerhovskom pohorí na vyššie partie. V dolinách sa s ním málo stretávame. Najbohatší je v okolí Jankovca (1170 m), na severozápadných svahoch Sipkovej a na Kečere. S bukom zasahuje sem aj javor (Acer Pseudo Platanus). Dub, ktorý vystupuje zo spišskej kotliny na južné stráne Levočského pohoria, už nevedel preniknúť do týchto výšok. Jelša sa nachádza v dolinách. V blízkosti nej rastie vŕba. Z ostatných druhov je treba spomenúť brezu (Betula pendula), ďalej brest (Ulmus montana) a jarabinu (Sorbus ascuparia). Na pasienkoch rastie lieska. Listnaté stromy sa v minulosti nesadili, ale rástli voľne. Dnes sa už buk sadí ako prevencia proti kôrovcom.
Stav hôr je neuspokojivý. Na mnohých miestach patriacich urbaru, niet prakticky hranice medzi horou a pasienkom. Hora v boji s pasienkami, ktorým pomáha nielen dobytok, ale aj pastieri, podlieha. Drobí sa a mizne, takže sa drží len tam, kde patrí súkromníkom, ktorí ju prísne pod vysokými pokutami chránia, z čoho často dochádza k nedorozumeniam. Pokiaľ je majetkom bývalej urbárskej spoločnosti, udržala sa len na strmších svahoch.
Na pasienkoch sa veľmi často stretávame s lieskovými krami (Corylus Avellana) a s borievkou (Juniperus communis). V podraste ihličnatých stromov a na horských pasienkoch prevládajú čučoriedky, nazývané v Jakuba-noch ,jafiry" (Vaccinium myrtillus), ktoré tvoria rozsiahle jednotvárne uzavreté spoločenstvá. Spomenúť je treba ešte vres (Callus vulgaris), ktorý rastie vo vyšších polohách.
Na pasienkách rastie psica - tvrdá tráva (Nardus stricta), ktorá na obsah výživných látok je veľmi chudobná. Tým sa stáva, že lúky nehnojené Cnekošarované), bývajú často znehodnotené. Preto sa na ovce pozerá ako na škodcov lúk a pastvín.
Z väčších živočíchov žijú na poli zajac, v lesoch jeleň, srnec, diviak, líška, kuna a veverička. V posledných rokoch sa dosť v hojnom počte vyskytuje vlk, ktorý narobí veľa starosti jelenom a srnám, hlavne v zimnom čase. Medveď sa tu vyskytuje len v malom počte alebo ojedinelé, ale aj tak je postrachom pre ľudí. Prišiel sem z Vysokých Tatier, kde tiež nieje obľúbený, pretože naháňa alebo aspoň vyplaší hubárov a turistov. Veľmi zriedkavo sa vyskytuje rys, ktorého asi roku 1965 zastrelil miestny poľovník Michal Rybovič (Vojačok). V Kolačkove poľovník Boleš zastrelil rysa v roku 1950. Z vtákov sa tu vyskytuje prepelica, v Siminách ešte žije hlu-cháň a zjari aj sluky.
Potok Jakubianka bol v minulosti bohatý na pstruhy, ale dnes je už len zriedkavosťou vidieť ho a stáva sa pomaly chránenou rybou v našej vode. Na rúbaniskách ešte dosť v hojnom počte žije zmija, ale aj ostatné plazy ako je užovka, slepúch a salamandra škvrnitá. V bahenných vodách žijú mloky a žaby. V Borsučinách žije borsuk -jazvec. Z lietajúceho vtáctva tu žije vrana po-polavá, kavka, vrabec, sýkorka, škorce, slávik, v lete lastovička, prilietávajú k nám aj bociany, divé husy, ktoré sa u nás nezdržiavajú, ale iba na oddych sa pri prelietavaní zastavia. Nepamätám si rok, ale raz v jeseni pristáli v takom počte pri mičurinskej záhrade, že všetci, čo to videli, boli veľmi prekvapení.
V horách žije žlna, jastraby rôznych druhov (myšiak hôrny, krahulec) a sova.
V zemi žijú myši, krtkovia, hraboše, červy a menej slimáky.